10 tipov, ako zvládnuť nástup do škôlky

Chystáte sa s dieťaťom prvýkrát nastúpiť do škôlky a máte obavy, ako to zvládnete?


Nepochybne ste si čítali odporúčania od vašej škôlky, na čo všetko a ako sa máte pripraviť ohľadom nástupu. Dieťa je odplienkované, vie sa samo najesť, obliecť sa, upratať si po sebe. To všetko zvládate. Ale aj tak vám možno vŕtajú hlavou rôzne obavy:
Čo ak tam nebude šťastné?
Čo ak tam nebude mať vôbec nikoho, kto by ho objal a pohladil?
Čo ak vám dieťa ráno povie, že do škôlky ísť nechce a nevylezie z postele?
Čo ak bude v šatni plakať a nenechá vás odísť?
Alebo čo ak sa tam začne jedovať a robiť scény a všetci budú na vás nervózne pozerať?


Nechajte sa inšpirovať mojimi tipmi, čo všetko môžete vy doma urobiť pre to, aby nástup do škôlky prebehol čo najviac bez stresu a s ľahkosťou.

  1. Začnite so sebou

    Možno vás to prekvapí, ale pre hladký nástup do škôlky nie je až tak dôležité, ako je pripravené dieťa, ale ako je pripravená mama. Preto začnite najskôr tým, že se to upracete sami v sebe.Ujasnite si v sebe odpoveď na otázku, PREČO chcete, aby vaše dieťa nastúpilo do škôlky. Ste s tým vnútorne v súlade, alebo vás k tomu tlačí okolie? Aké máte dôvody, pre ktoré si myslíte, že dieťaťu škôlka prospeje? Pokiaľ je váš postoj pevný a ste presvedčená, že dieťa chodiť do škôlky má, pôjde vám celá príprava ľahšie, pretože máte jasný cieľ. A dieťa to vycíti, pochopí, že cesta, ktorú ste vybrali, je tá správna a bude sa postupne na ňu adaptovať. Pokiaľ ale máte pochybnosti, či škôlka je vo vašej situácii to pravé, je na mieste zvážiť aj iné riešenia. Dieťa totiž vycíti vašu neistotu a svojim správaním vám bude tú neistotu ešte viac podkopávať. Nie preto, že by vám celú situáciu chcelo komplikovať. Dieťa totiž potrebujete od vás cítiť pevnú hranicu, a práve tú vám dodá váš vnútorný postoj.
  2. Vytvárajte pozitívne asociácie so škôlkou

    Určite vám zo škôlky v rámci prípravy odporúčajú, že sa máte s dieťaťom rozprávať o tom, čo bude v škôlke robiť a ako to tam bude vyzerať. Áno, ale môžete urobiť aj niečo viac. Vo svojom trojročnom mozgu si totiž dieťa ťažko dokáže na základe slov reálne predstaviť, čo bude v škôlke prežívať.Preto skúste radšej vytvárať pozitívne zážitky, pocity, ktoré sa spájajú so škôlkou. Čo to môže byť?
    Obrázková knižka o veselých príhodách zo škôlky.
    Rozprávajte dieťaťu vaše osobné zážitky (samozrejme tie pekné) zo škôlky.
    Vymyslite dieťaťu výpravu do škôlky, ktorú spestríte rôznymi stanovišťami s úlohami a hrami. A odfoťte sa potom v cieli výpravy – pred budovou škôlky. Táto fotka ako pamiatka na pekný zážitok spojený so škôlkou vám môže ozdobiť chladničku.
    .
  3. Trénujte nanečisto

    Ak vaše dieťa nie je zvyknuté byť bez vás, bude pre neho odlúčenie zo začiatku ťažké. Odlúčenie ale môžete trénovať nanečisto. Umožníte tým dieťaťu prežiť si ten pocit istoty, že aj keď nejaký čas nevidí mamu, tá sa zase vráti a nič zlé sa nestane. Zahrajte si jednoducho hru na lúčenie a opätovné stretnutie.
    Zo začiatku stačí, keď po rozlúčení odídete do inej miestnosti z dohľadu dieťaťa na pár minút. Dieťaťu treba zatiaľ dajte nejakú zábavnú úlohu (niečo postaviť z kostičiek, nakresliť apod.). Sľúbte mu, že za 5 minút prídete a zas budete spolu. Potom sa objavte v dohodnutom čase s veľkým úsmevom a otvorenou náručou. Rozprávajte sa o tom, aké to pre dieťa bolo, ako sa cítilo bez mamičky. Pripomeňte mu, že keď mu sľúbite, že sa vrátite, tak to vždy dodržíte. A potom si doprajte nejakú spoločnú hru alebo iný láskyplný kontakt.Deti vnímajú čas úplne inak ako my, dospelí. Keď je im smutno, každá minúta pre nich trvá celú večnosť. Škôlkové dopoludnie nám dospelým ubehne ako nič, a deťom sa môže zdať, že sú bez nás hrozne dlho.Trénovať odlúčenie môžete aj s plyšákmi, bábikami alebo figúrkami z Lega. Pohrajte sa takto na rodinu a na škôlku a pomocou tejto hry ukážete dieťaťu, ako sa rozlúčite, čo bude v škôlke robiť a ako ho po obede zas vyzdvihnete.
  4. Naučte dieťa rannej rutine

    Ranné vypravovanie do škôlky vo väčšine rodín neprebieha úplne idylicky a často končí krikom a vyhrážaním. Časový stres je totiž najväčší nepriateľ láskavého rodičovstva. Preto čím skôr naučíte dieťa rannej rutine, tým viac si ušetríte nervy, keď škôlka naozaj začne. K tomu, aby sa dieťa naučilo vnímať, ktoré nevyhnutné činnosti je potrebné ráno pred odchodom urobiť a v akej postupnosti, nájdete dnes na trhu veľa didaktických pomôcok. Ale takúto pomôcku si pokojne môžete vyrobiť aj sami doma. Pomôžu vám v tom napríklad tieto obrázky ranných činností.  Stiahnite si ich, vytlačíte, spolu s deťmi vymaľujete, vystrihnete, prípadne zalaminujete. Alebo použite svoje vlastné fotografie, bude to ešte viac autentické. A potom už len pripínajte na magnetickú tabuľu farebnými magnetkami tak, aby znázorňovali postupnosť ranných činností. Deťom takáto vizuálna pomôcka náramne pomáha, aby sa rýchlejšie zorientovali v čase a uľahčuje im to prechody medzi jednotlivými činnosťami. Vďaka nej budú v rannej príprave samostatnejšie a istejšie a vám ubudne nabádania a vysvetľovania. Myslite aj na to, že dieťa sa oveľa ľahšie naučí ranným činnostiam, ak ich budete robiť spoločne. Stáť nad dieťaťom a hovoriť mu, že si má umyť zuby má oveľa menšiu šancu na úspech ako umývať si ich po raňajkách spoločne.
  5. Vyhraďte si ráno čas na maznanie alebo hru

    Moja prax aj vlastná skúsenosť mi ukazujú, že pokiaľ dieťa pri rannej rutine nespolupracuje a bojkotuje odchod do škôlky, je za tým najčastejšie jeho nenaplnená potreba hry alebo blízkosti, spojenia s matkou/otcom. Obetujte preto radšej 10 minút ranného spánku na to, aby ste do rannej rutiny zaradili čas na pomalé prebudenie s dieťaťom, maznanie, rozprávanie sa, krátku hru. Čokoľvek, čo dieťa potrebuje, aby sa cítilo viac v bezpečí a viac napojené na vás. Možno sa potrebuje chvíľku pohrať s vláčikom, alebo aby ste ho chvíľku škrabkali po chrbte. Nastavte si budík tak, aby žiadna z nevyhnutných ranných činností nemusela prebiehať v zhone. Nechcete sa totiž ráno dostať do tlaku, kedy máte tendenciu strácať trpezlivosť. Čím viac budú vaše rána pohodové a hravé, tým ľahšie sa s vami dieťa pri bráne škôlky rozlúči. Dosýtite totiž jeho potrebu spojenia na nejaký čas dopredu a ono to potom bez vás tých pár hodín zvládne.
    .
  6. Majte svoj rituál na rozlúčku

    Deti milujú rituály. Dosycujú totiž ich potrebu bezpečia, predvídateľnosti, istoty.
    Rituál lúčenia zároveň bude predstavovať akúsi vyššiu silu, ktorá nezvratne určí čas rozlúčky. Takže pre rodičov je to vlastne pomocník.
    Môže ísť o rituál pri odchode z domu, alebo rituál pri lúčení sa v šatni v škôlke. Ja som si napríklad syna posadila na seba, v objatí mu zaspievala jednu slohu obľúbenej pesničky a potom sme si dali 10 pusiniek. A hotovo. Potom už bolo jasné, že nasleduje odchod do triedy.
    Nechajte sa viesť svojou intuíciou a vytvorte si svoj vlastný rituál. Ideálne je, keď rituál nemeníte, dieťa sa môže spoľahnúť, že ho urobíte vždy rovnako a vždy dodržíte to, čo po ňom má nasledovať.
    .
  7. Dajte mu kúsok seba

    Deťom pomáha prekonať odlúčenie, keď im do škôlky dáme niečo, čo im bude pripomínať domov. Dajte mu svoju usmievavú fotografiu do skrinky so slovami, že keď bude chcieť vidieť mamičku, nájde ju vždy tu v šatni a usmiatu. Alebo to môže byť vaša šatka, brošňa, náramok. Alebo si môžete obaja namaľovať v rámci rituálu lúčenia na chrbát ruky srdiečko a povedať si, že kedykoľvek sa pozriete na to srdiečko, budete vedieť, že ten druhý na vás myslí, aj keď práve nie ste spolu.
    .
  8. Uznajte mu emócie

    Aj keď vaša ranná rutina a lúčenie prebieha bez väčších problémov, občas nastane situácia, že dieťa nebude chcieť ísť ráno z domu. A pravdepodobne vám ani nebude schopné povedať, aký má na to dôvod. Jednoducho sa mu naozaj nebude chcieť a oveľa radšej by sa s vami hralo, bolo celý deň doma vo vašej blízkosti a malo na obed polievku od vás.A to je normálne. Každého z nás občas prepadajú také pocity túžby po pohode domova.
    Lenže malé dieťa s dozrievajúcim mozgom nemá dostatok sebadisciplíny, aby sa postavilo a pripravilo sa do škôlky tak, ako sa od neho očakáva. A bude sa vám svojim správaním snažiť dať najavo svoju nespokojnosť a nenaplnenú potrebu.
    Vám sa to bude javiť, akože nespolupracuje, vzdoruje a robí naschvály. Lenže ono si nemôže pomôcť. Jednoducho vám potrebuje ukázať, že „trpí“ a nemá na to zatiaľ vhodnejšie prostriedky.V takej situácii dieťa neobviňujte z toho, že vám to robí ešte ťažšie. Buďte na jeho strane. Uznajte mu, že má nárok cítiť sa tak, ako sa cíti. „Chrobáčik, tebe sa dnes tak veľmi nechce z postele. Je tam teplo a príjemne, že? Kiež by som mohla zostať s tebou v posteli celé dopoludnie, to by bolo paráda, že?”
    A nemusíte už ani dodávať, že do tej škôlky aj tak pôjdete.
    Keď prejavíte pochopenie pre jeho nechuť, dáte mu priestor si ten pocit zažiť a ponúknite svoju náruč ako podporu, častokrát to postačí, aby sa situácia vyriešila sama. A nemyslím tým, že by muselo ten deň zostať doma.
    .
  9. Komunikujte s učiteľkami

    Adaptácia dieťaťa v škôlke bude do veľkej miery závisieť od prístupu učiteliek. Možno budete mať šťastie alebo urobíte dobrú voľbu, vždy ale môžete niečo ovplyvniť aj vy. Napríklad tým, že nadviažete priateľský vzťah s učiteľkou vášho dieťaťa. Keď dieťa uvidí, že vy dve sa spolu priateľsky rozprávate, vyhodnotí to jeho podvedomie tak, že je bezpečné tráviť čas v prítomnosti tejto učiteľky, hoci jej možno ešte nebude stopercentne dôverovať. Zaujímajte sa o to, ako sa dieťaťu v škôlke darí a na čom je potrebné ešte zapracovať s dieťaťom doma.
    Tiež môžete dať učiteľke tip, čím môže vášmu dieťaťu pomôcť, keď je smutné alebo sa hnevá. Nemyslím tým, že ju máte poučovať alebo dávať extra úlohy k už tak náročnej práci, len jej dáte informáciu, ako uľahčiť adaptáciu špecificky vášmu dieťaťu (napríklad tým, že mu umožní priniesť si obľúbeného plyšáka a potuliť sa s ním).
  10. Starajte sa aj o svoje emočné potreby

    Obdobie, kedy riešite nástup do škôlky patrí určite k tým emočne náročnejším. A pre všetky tie emócie dieťaťa, ktoré to nesie so sebou – strach, nechuť, smútok, zlosť – budete hromozvodom jedine vy. Pretože s vami sa cíti v bezpečí a s vami všetky tie emócie naplno prejaví. Ustáť to v pokoji, s pevnými hranicami, s láskavosťou a trpezlivosťou nie je ľahké. Aby sa vám to čo najviac darilo, je dôležité starať sa o svoje psychické zdravie. To znamená mať priestor na odpočinok a načerpanie síl, nebyť na všetko sama, mať možnosť sa o rodičovstve porozprávať s niekým, od koho cítite podporu.

    Pokiaľ vám práve chýba takáto podpora vo svojom prístupe k rodičovstvu, rada vás privítam vo svojej facebookovej skupine Rešpektujúca výchova – inšpirácie a zdieľanie.
    V skupine bude koncom leta prebiehať aj minikurz “Do škôlky bez stresu”, do ktorého sa môžete prihlásiť a je zadarmo. Po jeho skončení budete cítiť oveľa väčšiu istotu, že nástup do škôlky s dieťaťom zvládnete v pohode.  

    Teším sa na všetky mamičky (a oteckov :), ktoré si chcú byť s deťmi bližšie. Aj nástup do škôlky môže byť paradoxne príležitosť, ako si byť bližšie. 

Jana Gottwaldová

1 názor na “10 tipov, ako zvládnuť nástup do škôlky”

  1. Pingback: Praktické tipy na to, jak dětem usnadnit nástup do školky.

Komentáre sú uzavreté.